Który chrzest jest pierwszy?
Jaka jest relacja chrztu Ducha Św. do chrztu sakramentalnego? Jeśli pierwszy jest przygotowaniem do drugiego, to jak rozumieć Dz 19, 2-6: uczniowie Apollosa najpierw przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa, a dopiero potem, po włożeniu na nich rąk Pawła, Duch Św. zstąpił na nich?
W powyższym fragmencie mamy do czynienia z opisaniem inicjacji chrześcijańskiej osób, które do przyjęcia orędzia o Chrystusie były przygotowane poprzez przyjęcie chrztu Janowego. W wypadku tego, co nazywamy „chrztem Ducha Świętego” lub „chrztem w Duchu Świętym” musimy uważać, by analogii między nimi nie opierać zbyt mocno na terminie „chrzest”. O ile pierwszy jest właściwym sakramentem i wprowadza człowieka w życie z Chrystusem, obdarzając jednocześnie znamieniem dziecka Bożego, o tyle drugi nie jest sakramentem i nie jest konieczny do zbawienia lub bycia prawdziwym chrześcijaninem. Oczywiście, wyraża on otwarcie na Ducha Świętego i zgodę na Jego działanie poprzez charyzmaty w życiu wierzącego, ale nie daje on niczego więcej niż to, co człowiek otrzymuje na chrzcie. Można to wyrazić poprzez zastosowanie pewnego obrazu: chrzest sakramentalny można porównać do wręczenia żołnierzowi granatu, natomiast chrzest w Duchu Świętym jest wyciągnięciem zawleczki.
W powyższym tekście wskazuje się często na początki nauki o sakramentalnym bierzmowaniu. Duch Święty może działać w człowieku w pełni, gdy ten przyjmie wiarę w Chrystusa. Stając się w pełni odpowiedzialnym, dojrzałym chrześcijaninem, człowiek może maksymalnie otworzyć się na Ducha Świętego i stać się jego narzędziem.
Podsumowując, chrzest w Duchu Świętym nie jest przygotowaniem do chrztu sakramentalnego, ale jego dopełnieniem, które ma na celu uzdolnienie do bycia prawdziwym chrześcijaninem „z Ducha Świętego”.
A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:
Jesteś na facebooku? My też! :)
Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!
"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)
Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".
Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.