Kiedy odprawiono pierwszą Mszę Świętą?
Jak wiem eucharystia to dziękczynienie. Jak rozumiem Msza św. jest między innymi, dziękczynieniem Panu Jezusowi za to, że zapłacił swoim życiem za nasze grzechy i przez to wykupił ludzi z mocy zła. W wielki czwartek celebrujemy pamiątkę ustanowienia eucharystii, ale Pan Jezus jeszcze nie złożył ofiary, a w wielki piątek umarł ale jeszcze nie wstąpił do Ojca. W drodze do Emaus jest Łamany Chleb ale jeszcze nie na pamiątkę dzieła Jezusa, o co prosił Pan. Zatem czy wiadomo kiedy odbyła się pierwsza Msza Święta?
Teologia katolicka zawsze twierdziła i będzie twierdzić, że pierwsza Eucharystia sprawowana była w Wielki Czwartek przez samego Chrystusa. Po odmówieniu dziękczynienia nad chlebem i winem, podał je On swoim uczniom jako swoje ciało i swoją krew. Jednocześnie temu wydarzeniu towarzyszył nakaz sprawowania tego wydarzenia „na moją pamiątkę”. Opis tego wydarzenia znaleźć można w Mt 26,26-28; Mk 14,22-24; Łk 22,19-20 oraz 1 Kor 11,23-26.
Chociaż może się zdawać, że tak długo, jak Eucharystia jest sprawowana przez Chrystusa (czy to w Wielki Czwartek, czy w dzień zmartwychwstania w Emaus), jest ona niepełna, to każda Eucharystia skupia w sobie całą historię zbawienia, która rozpoczęła się wraz z momentem stworzenia świata, poprzez upadek pierwszych rodziców, dzieło zbawcze dokonane przez Jezusa Chrystusa aż po koniec czasów. W sprawowanej Mszy Świętej momenty te spalają się w jedno wydarzenie, niezależnie czy był to I w. po Chr. czy rok 2013.
Dla Boga, dla którego trwa wieczne „teraz”, upływ czasu nie ma znaczenia. Z tego też powodu każde „łamanie chleba” jest upamiętnieniem dzieła Jezusa dokonanego przez objawienie Ojca i odkupienia wysłużonego na krzyżu upamiętnianego, wspominanego i przeżywanego w czasie sprawowania Ofiary Chrystusa. Takie jest znaczenie terminu „pamiątka” (gr. anamnesis), który użyty jest w słowach Jezusa dotyczących nakazu sprawowania Eucharystii. Eucharystia sprawowana w Wielki Czwartek antycypuje wielkopiątkową ofiarę Jezusa na krzyżu, więc nie oznacza to, że jest to tylko lekcja pokazowa dla Apostołów, ale wprowadzenie w następujące po Ostatniej Wieczerzy wydarzenia.
Katolicy wierzą, że Eucharystia stanowi spotkanie trzech następujących elementów: dziękczynienie (gr. eucharistia) i uwielbienie Ojca, pamiątka ofiary Chrystusa oraz prawdziwa, całościowa i substancjalna obecność Chrystusa w postaciach eucharystycznych, a także obecność w Słowie Bożym i mocy Ducha.
Jeżeli zaś chodzi o historię uczniów idących do Emaus, jest ona zarówno w opinii liturgistów, jak i przeważającej większości biblistów, ilustracją wczesnochrześcijańskiej Eucharystii. Po pierwsze, autorowi towarzyszy przekonanie, że głównym bohaterem i sprawcą wydarzeń jest Jezus; po drugie, przedstawia on praktykę obecną do czasów współczesnych, według której sprawowanie łamania chleba następuje po słuchaniu Słowa Bożego; po trzecie, wydarzenie kończy się wyruszeniem uczniów w drogę z orędziem o spotkaniu Zmartwychwstałego. W ten sposób, przy pomocy obrazu drogi i posiłku trzeci ewangelista przedstawia praktykę liturgiczną towarzyszącą już pierwszym chrześcijanom.
Jesteś na facebooku? My też! :)
Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!
"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)
Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".
Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.