Zebrali więc,
i ułomkami z pięciu chlebów jęczmiennych,
które zostały po spożywających,
napełnili dwanaście koszów.
J 6,13 – ewangelia mszalna
Po pięciu chlebach i dwóch rybach, które Jezus rozmnożył i nakarmił tłumy, pozostaje dwanaście koszów ułomków.
Cudu rozmnożenia chleba dokonuje Jezus w pobliżu święta Paschy (6, 4). Ta chronologiczna wzmianka ewangelisty łączy to wydarzenie z Eucharystią: Jest ono zapowiedzią Eucharystii i swego rodzaju katechezą na jej temat. Eucharystia jest nową Paschą.
Zwraca najpierw uwagę nadzwyczajna obfitość pokarmu: Wystarcza z nawiązką dla każdego. Źródło tego pokarmu nigdy się nie wyczerpuje. Jezus jest jednocześnie prezentowany jako oczekiwany następca Mojżesza (zob. Pwt 18, 15), który ponawia cud manny. Jest On nowym przewodnikiem i pasterzem ludu Bożego. Obraz przedstawiony przez Jana ewangelistę przywodzi na myśl także Psalm 23, gdzie mowa o Jahwe-Pasterzu karmiącym swój lud na zielonych pastwiskach. Nowa manna (Eucharystia) tworzy też nowy lud wybrany, nowy Izrael, na co wskazuje symboliczna liczba dwunastu koszów (liczba pokoleń Izraela).
Eucharystia, w której jako chrześcijanie uczestniczymy, posiada bogatą symbolikę i silne zakorzenienie w najdawniejszej już historii zbawienia. Warto uczyć się Eucharystii i ciągle odkrywać jej znaczenie, gdyż stanowi ona centralną tajemnicę nasze wiary.
Ks. Grzegorz Domański