Piotr w obecności braci,
a zebrało się razem
około stu dwudziestu osób,
tak przemówił (…)
Dz 1, 15 - czytanie mszalne
Piotr występuje z inicjatywą uzupełnienia grona Apostołów, czego efektem będzie wybór Macieja.
Pierwsze rozdziały Dziejów Apostolskich opisują początki życia Kościoła, zaraz po odejściu Jezusa. Opisy te nie są tylko kronikarskim opisem wydarzeń, lecz zawierają w sobie teologię Kościoła.
W dzisiejszym pierwszym czytaniu duże znaczenie ma inicjatywa Piotra. Zabiera on głos jako pierwszy spośród grona Dwunastu. Przywołuje to na pamięć szczególną rolę powierzoną mu przez Jezusa: „Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16, 18). Piotr zatem od samego początku wykonuje władzę prymatu. Dzieje się to w kontekście ściśle eklezjalnym, na co wskazuje liczba około stu dwudziestu braci – wielokrotność liczby 12, która symbolizuje lud Boży. W przeszłości był to Izrael zbudowany z dwunastu pokoleń, teraz zaś tym wybranym ludem jest Kościół zbudowany na dwunastu Apostołach.
Liczba ta po odejściu Judasza była niepełna. Jego miejsce zajmie Maciej, jako jeden z tych, który był świadkiem życia Jezusa i Jego zmartwychwstania. Jego świadectwo – w mocy Ducha Świętego – ma budować Kościół.
Ks. Grzegorz Domański