Bardzo ciekawego odkrycia w dolinie Jordanu dokonali szwedzcy archeologowie, pod wodzą prof. Petera M. Fischera z Uniwersytetu w Gothenborgu, którzy odkryli długi na 60 metrów dobrze zachowany budynek z XII w. przed Chr. w pobliżu starożytnego osiedla Tel-Abu al-Karaz. Okres ten charakteryzował się w historii wieloma licznymi migracjami. Miejsce znaleziska utożsamiane jest z biblijnym Jabesz w Gileadzie (zob. Sdz 21,8-15; 1 Sm 11,1-11), które stało się miejscem pochówku pierwszego króla izraelskiego, Saula (1 Sm 31,11-13; 2 Sm 2,4-5; 21,11; 1 Krn 10,11-12). Tel-Abu al-Karaz znajduje się w dolinie Jordanu niedaleko granicy Izraela i Zachodniego Brzegu Jordanu. Szwedzka ekspedycja archeologiczna badała miasto, które założone zostało ok. 3200 r. przed Chr. i istniało prawie 5000 lat. Wykopaliska rozpoczęto w 1989 r., a ostatnio – jesienią 2013 r. W tym czasie przebadano 16 stanowisk archeologicznych
Drzwi między dwoma pomieszczeniami budynku
(własność Uniwersytetu w Gothenborgu)
Kliknij, by powiększyć!
Najnowsze odkrycie potwierdza wysnutą niedawno teorię, że tzw. Ludy Morza (nazwa ta przejęta ze starożytnych tekstów egipskich) dotarły do Tel-Abu al-Karaz. Wywodziły się one z południowej lub wschodniej Europy i osiedliły się we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego aż po dolinę Jordanu.
Prof. Fischer komentuje: „Mamy zatem dowody, że kultura z terenów europejskich jest obecna w Tel-Abu al-Karaz. Grupa Ludów Morza o europejskim pochodzeniu, Filistyni, osiedliła się w tym mieście. Znaleźliśmy na przykład, ceramikę przypominającą pod względem kształtu i ornamentów przedmioty z Grecji i Cypru, a także brązowe odważniki do krosna tkackiego służącego produkcji materiałów, które można odnaleźć w środkowej i południowo-wschodniej Europie w tym samym czasie”.
Odnala w jednym z pomieszczeń ceramika z ok. 1100 r. przed Chr.
(własność Uniwersytetu w Gothenborgu)
Kliknij, by powiększyć!
W swojej historii miasto przeżyło trzy rozkwity: w latach 3100-2900 przed Chr. (Wczesny Okres Brązu), 1600-1300 (Późny Okres Brązu) oraz 1100-700 (Okres Żelaza). Nad wyraz dobrze zachowane struktury budynku odkryto w czasie wykopalisk. Znalezisko obejmuje mury obronne, budynki oraz tysiące przedmiotów wykonanych w okolicach blisko znalezisko lub pochodzących z południowo-wschodniej Europie: „Zaskoczyło mnie, że znaleźliśmy tyle przedmiotów z dalekich krajów. To pokazuje, że już w tamtym czasie ludzie łatwo się przemieszczali” – dodaje prof. Fischer.
W ciągu ostatnich trzech lat uczeni dokonali kilku sensacyjnych odkryć, zwłaszcza w czasie wykopalisk prowadzonych przy budynku pochodzącym z ok. 1100 r. przed Chr., w którym odnaleziono pojemniki wypełnione różnego rodzaju nasionami. Znaleziono tam też przedmioty ze Środkowego Egiptu, które sprowadzono do Tel-Abu al-Karaz już nawet ok. 3100 roku przed Chr.
Rekonstrukcja filistyńskiego budynku z ok. 1100 r. przed Chr.
(własność Uniwersytetu w Gothenborgu)
Kliknij, by powiększyć!
Odkryty w 2010 r. budynek, o długości 60 metrów, badano także w czasie późniejszych wykopalisk. Pierwotnie zbudowany był on jako pomieszczenie dwupiętrowe, jednak do naszych czasów po trzech tysiącach lat dotarł dolny poziom wraz z murami o wysokości 2,5 m.
Archeolodzy odnaleźli także dowody wskazujące, że Filistyni, którzy żyli w tym budynku wraz z przedstawicielami miejscowych ludów ok. 1100 r. przed Chr. używali do obrony struktury na wzór murów, na których budowano pomieszczenia mieszkalne od 3000 r. przed Chr. W ten sposób gwarantowano sobie zarówno dostęp do materiałów budowlanych oraz solidne fundamenty.
„Jednym z naszych wniosków wypływających z dokonanych odkryć jest, że kultura Doliny Jordanu jest bez wątpienia kulturą śródziemnomorską choć nie styka się z Morzem Śródziemnym. Istniały tutaj dobrze funkcjonujące struktury społeczne na długo zanim Egipcjanie zbudowali piramidy” – prof. Fischer.
opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
Jesteś na facebooku? My też! :)
"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)
Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".
Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.