W Izraelu święto Hanuka zbiegło się w tym roku z ogłoszeniem przez Izraelskie Ministerstwo Antyków (IAA) odkrycia znaleziska z czasów współczesnych pierwszemu Świętu Hanuki. Wykopaliska prowadzone na parkingu Givati w Jerozolimie przyczyniły się do odkrycia dużych pozostałości po budynku, w którym odnaleziono także monety wskazujące na wzniesienie budynku oraz jego zamieszkanie w okresie Hasmonejskim.
Zdjęcie: Assaf Perec/ IAA
Hanuka jest świętem upamiętniającym sukces Powstania Machabejskiego, mającego miejsce w II w. przed Chr., którego jednym z celów było oczyszczenie świątyni jerozolimskiej zbezczeszczonej przez Antiocha IV Epifanesa, wydarzenie to opisane jest zarówno przez Józefa Flawiusza, jak i Pierwszą oraz Drugą Księgę Machabejską, a także inskrypcję Heliodora. Dynastia Hasmoneuszy rządziła Judeą niemal 100 lat aż do rzymskiego najazdu na Palestynę oraz ustawienia na tronie dynastii Herodiańskiej w 37 r. przed Chr. Pomimo długiego okresu panowania Hasmoneuszy, pozostawili oni po sobie w Jerozolimie niewiele śladów architektonicznych. W oświadczeniu prasowym IAA stwierdza, że jest „widoczny brak budynków pochodzących z czasów hasmonejskiej Jerozolimy w badaniach archeologicznych. To odkrycie łączy przepaść, jaka istnieje w chronologii osadnictwa w Jerozolimie. Miasto hasmonejskie, które jest nam dobrze znane ze świadectw hhistorycznych, które obejmują dzieła Józefa Flawiusza, nagle stały się namacalnym doświadczeniem”.
Mająca ponad 200 m. kw. struktura została radykalnie przebudowana w okresie hasmonejskim i obejmuje mury wyciosane w charakterystyczny dla Hasmoneuszy sposób. Prowadzone na wspomnianym parkingu wykopaliska przyczyniły się do wielu odkryć, wśród których należy wspomnieć także rzymską tabliczkę z klątwą.
Rzymska tabliczka z klątwą
Robert Walter Daniel
Tabliczka ta wspomina imiona grecko-rzymskich bogów: Hermesa, Persefonę, Plutona oraz Hekate, mezopotamską boginię Ereszkigal, a także gnostyckiego Abrasaxa pomiędzy magicznymi słowami pochodzącymi z tradycji współczesnego im judaizmu oraz języka hebrajskiego.
Kliknij, by przeczytać oświadczenie IAA.
opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
Jesteś na facebooku? My też! :)
"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)
Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".
Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.